Jedna z najväčších stavebných firiem v Japonsku odhalila odvážne plány na projekt, ktorý smrteľníkov privedie bližšie k vesmíru. Obayashi sa chystá postaviť vesmírnu stanicu vo výške 36-tisíc kilometrov nad Zemou. O dopravu k stanici sa postará výťah, o akom sme donedávna mohli čítať len v sci-fi thrilleroch spisovateľa Arthura Clarka.

Keď zoberieme do úvahy, že lietadlá osobnej dopravy zväčša lietajú vo výške 10 kilometrov, plánovaný Virgin Galactic, ktorý chce organizovať komerčné lety do vesmíru, sa chystá lietať do výšky 110 km aMedzinárodná vesmírna stanica (ISS) je na obežnej dráhe okolo Zeme vo výške okolo 330 km, je dĺžka vesmírneho výťahu skutočne úctyhodná a celý plán znie ako futuristická utópia.

Japonská stavebná firma však má podrobne vypracované plány, ktorými chce odvrátiť akékoľvek pochybnosti. Na povrchu vesmírnej stanice by mali byť nainštalované solárne panely, ktoré vytvoria energiu pre čiastočný pohon výťahu. Ten by mal byť zložený z uhlíkových nanotrubíc – materiálu, ktorý je ľahký a pritom 20-násobne pevnejší ako oceľ – a fungovať na princípe kladky. Protiváha výťahu sa má vznášať vo výške 96-tisíc km nad Zemou.

Vesmírna stanica má okrem laboratórií zahŕňať aj obytné priestory. Výťah odvezie naraz až 30 ľudí a jazdiť by mal rýchlosťou 200 km za hodinu. Jednosmerná cesta na stanicu by tak trvala sedem a pol dňa. „V tejto fáze nevieme vyčísliť náklady na realizáciu projektu. Pracujeme však na stabilnom postupe, aby zo stanice nezostal len nesplnený sen,“ uviedol hovorca stavebnej firmy.

Obayashi už má na svojom konte niekoľko úspešných priekopníckych projektov. Jedným z nich je aj najvyššia veža na svete Tokyo Sky Tree, ktorá dosahuje výšku 634 metrov. Hoci ešte nie je úplne dokončená, verejnosti bola sprístupnená uplynulý rok a v tom istom čase sa zapísala aj do Guinnessovej knihy rekordov. Vesmírny výťah má však ambície vyrásť o desaťtisíce kilometrov vyššie. Hovorca stavebnej firmy uviedol, že projekt sa premení na skutočnosť do roka 2050.

Zdroj: Webnoviny.sk