Japonsko chce do výťahov nainštalovať toalety a zdroje pitnej vody.

Japonsko zvažuje, že nechá výťahy vo výškových budovách vybaviť záchodmi a zdrojom pitnej vody. Netradičné riešenie by malo pomôcť v prípade, že ľudia počas zemetrasení uviaznu v kabínach.

Japonsko leží v oblasti stretu štyroch tektonických dosiek, krajinu preto opakovane postihujú otrasy pôdy rôznych stupňov. Posledné zemetrasenie s magnitúdou 7,8 stupňov zasiahlo krajinu uplynulý víkend. Len v Tokiu zemetrasenie ochromilo 20-tisíc výťahov, z ktorých 14 zostalo zaseknutých v medziposchodiach. Ľudia v nich na vyslobodenie museli čakať vyše hodinu.

Predstaviteľ združenia výrobcov výťahov po rokovaní s ministerstvom pre infraštruktúru tento týždeň uviedol, že zvažuje vybavenie výťahov prenosnými toaletami. Keďže mnohé z modernejších výťahov sú vybavené sklápacími stoličkami, ktoré slúžia najmä pre seniorov, provizórne toalety s vrecúškami s absorbčným materiálom by mohli byť zriadené priamo pod nimi.

Po zničujúcom zemetrasení v roku 2011, kedy stovky obyvateľov zostalo vo výťahoch uväznených vyše deväť hodín, úrady vybavili 60 percent výťahov špeciálnymi zariadeniami, ktoré dokážu predvídať otrasy pôdy a automaticky zastaviť na najbližšom poschodí. Toalety by v prípade katastrofy mohli byť ďalším bezpečnostným doplnkom.

zdroj: webnoviny.sk
Foto: SITA/AP