Vyše 200 metrov vysoké veže InTempo v pobrežnom meste Benidorm na východe Španielska sa po dokončení mali vďaka pompéznosti stať symbolom vzostupu krajiny zmietajúcej sa vo finančnej kríze. Mrakodrap so 47 poschodiami mal byť zároveň najvyššou obytnou budovou v Európe. Len niekoľko mesiacov pred dokončením však na povrch vyplávala kuriózna informácia – v mrakodrape údajne zabudli postaviť výťahy.

Veže mrakodrapu InTempo mali mať podľa pôvodného plánu len 20 poschodí, ambiciózni developeri sa v priebehu konštrukcie rozhodli počet poschodí zdvojnásobiť. Obytný dom, ktorý začali stavať v roku 2007, mal na 47 poschodiach ponúkať 269 bytov. Zdá sa však, že popri všetkých zmenách architekti zabudli do návrhov pridať priestor na vybudovanie výťahovej šachty.

Podľa informácií denníka El Páis stavbu mrakodrapu sprevádza séria nešťastí. „Symbol budúcnosti“ sa už v roku 2009 dostal do problémov, keď banka, ktorá na stavbu poskytla pôžičku, zbankrotovala. V stavbe, do ktorej sa doteraz investovalo už vyše 100 miliónov eur, sa však pokračovalo.

Denník, ktorý získal informácie o stavbe, tvrdí, že stavbári v roku 2010 pracovali niekoľko mesiacov bez výplaty, okrem toho sa po stavbe museli celé mesiace pohybovať pešo, keďže služobný vonkajší výťah k stavbe pribudol až po dokončení 23. poschodia. Výťah, ktorý nakoniec robotníci dostali, sa v júli 2011 zrútil, pričom zranil 13 pracovníkov.

V máji uplynulého roka sa architekti rozhodli od stavby odstúpiť a to aj napriek tomu, že k dokončeniu chýbalo ešte osem poschodí, ktoré mali obe veže spojiť spoločenskými priestormi, záhradami a bazénom.

Hoci stavba mala byť podľa pôvodných plánov hotová už v roku 2009, aj dnes je dokončená len na 94 percent. Z 269 obytných jednotiek je predaných len 35 percent, ceny ostatných bytov teraz začali výrazne klesať. Mrakodrap, ktorý by mal byť sprístupnený na jar budúceho roka, však zatiaľ nemá žiadnu výťahovú šachtu.

Developeri si však z toho ťažkú hlavu nerobia. „O chýbajúcom výťahu sme sa dozvedeli uplynulý týždeň, keď sme stavbu zapísali do zoznamu, aby sme podporili záujem o predaj. Z hľadiska ďalších problémov, ktoré v InTempe už doteraz dokázali vyriešiť, sme si istý, že nájdu riešenie aj pre chýbajúci výťah,“ dodal londýnsky hovorca pre Walker Property Spain Terry Walker.

Zdroj: Webnoviny.sk